Friday, 2 September 2011

Savanorystes pusiaukele

Jau 12 savaiciu gyvenu ir dirbu Kisumu. Atrodo, visai nedaug, bet jauciuosi lyg buciau praleidusi cia visus metus. Net kartais pagalvoju, kad bus sunku grizti i Lietuva (nors ir labai pasiilgau namu) ir is naujo priprasti gyventi kitom salygom. Niekas nebeklaus 100 kartu per diena “mzungu, how are you, I am fine”, nebeprasys surasti remeju, nupirkti dovanu arba atiduoti savo drabuzius, turesiu normalu interneta, nebedingines elektra 2-3 kartus per savaite, nebesmirines driezai kambariuose, nebereiks valgyti ugali’o (tokios beskones koses is kukuruzu miltu), parduotuvej galesiu nusipirkti visko, ko tik noriu, ofise bus visos darbui reikalingos priemones, turesiu savo darbo stala su vieta daiktams ir dokumentams pasideti ir pan.J Bet, nepaisant visu siu idomiu dalyku, as labai laiminga, kad atvaziavau ir dirbu cia. Tokios patirties negausi budamas namuose ar isvaziaves kur nors kaip turistas kelioms savaitems. Vietiniu gyvenimo buda ir poziuri pradedi suprasti tik po keliu menesiu. Ir tai tik pazinimo pradzia…
Beje, turistus cia labai lengva atskirtiJ Pamate mzungu, jie iskart prieina ir pradeda klausineti is kur esi ir paskui ilgai pasakoja apie save. Mes, kaip tikros vietinesJ, nebekreipiam demesio i kitus sviesiaodzius ir gatveje ju nekalbinamJ

Na, dabar apie darbus.
Sios savaites pradzioje visai netiketai mano dabartinis tiesioginis vadovas paprase pristatyti savo projekta sveciams is UK ir US, nes, pasirodo (kartais visai netycia suzinaiJ), mano projektas yra vienas is kertiniu dalyku Ogra Foundation. Taigi papasakojau jiems apie savo darba ir nuveziau pas viena savo jau pagimdziusia moteri. Buvo labai susidomeje ir sulaukiau didelio palaikymo. Buvo tikrai malonu pamatyti, kad tavo darba vertinaJ
Siaip viskas eina iprastiniu ritmu – lankau nesciasias ir pagimdziusias, organizuoju sveikatos pokalbius ir sveikatos dienas, bendrauju su akuserines fistules pacientemis, dalyvauju gimdos kaklelio vezio skryninge ir pan.
Siandien pradejau savo “piki piki” (piki piki - motociklas) projekta. Su vietiniu kolegu pagalba suradau motociklo vairuotoja, kuris pasiruoses nesciasias vezioti i Ogros medicinos centra gimdymui (ir diena, ir nakti). Pameginti si dalyka nusprendziau todel, kad daugelis pagimdziusiu namuose sako, kad negalejo susirasti transporto nakti. Nutariau patikrinti, ar tai tiesaJ Projektas numatytas ir pinigai skirti vienam menesiui. Jei jis is tikro pasiteisintu, Ogra galbut net nupirktu motocikla nesciuju veziojimui.
Beje, as jau isidrasinau ir pakankamai daznai vazineju su piki piki. Taisykliu cia niekas nepaiso (net ir retai sutinkami policininkai) – t.y., salmo keleiviui nera (per didele prabanga) ir dazniausiai ant piki suseda 3-4 ar net 5 zmones, nes taip pigiau. Traumu del piki piki irgi daug, bet tai pakankamai greita ir nebrangi transporto priemone, todel daugelis renkasi butent ja…
Praeita savaitgali sudalyvavom afrikietiskose vestuvese. Jos siek tiek skiriasi nuo musiskiuJ Vien del to, kad esam mzungu ir Kathy yra is US (visi is US cia labai gerbiami, nes Obama pusiau luo pusiau amerikietisJ), buvom pasodintos i artimiausiu seimos nariu eile. Kiekvienas turejo paspausti ranka ir pasakyti, kokia garbe sutikti svecius is US (niekas net neklaûse, kad as is Europos ir dar kazkokios LietuvosJ).
Pati priesaikos ceremonija labai ilga, su daug dainavimo ir pamokslu, bet visai idomi.
Taip vadinamoj “linksmojoj”dalyje visi valgo tradicinius afrikietiskus patiekalus, geria soda (Coca Cola, Fanta, Sprite ir pan.) ir labai daug ir ilgai kalba - sako patarimus ir linkejimus jauniesiems.


Pacioje pabaigoje visi sveciai (ju buvo apie 700) nesa dovanas i specialiai tam skirta palapine ir pasiraso specialiame popieriuje, kad dovana iteikeJ

Vestuves buvo Eldorete, taigi gavom proga aplankyti siauriau Kisumu uz dvieju valandu kelio esanti miesta. Jis labiau pramoninis, zalias ir gerokai vesesnis bei lietingesnis, lyginant su Kisumu. Net gatves atrodo svaresnes ir tvarkingesnes. Be to, cia isikure daugelio Kenijos aukstuju mokyklu padaliniai, taigi mieste daug studentu. Kelios nuotraukos is Eldoreto:

Be to, cia sutikom dar viena GSK Pulse savanore Amy is UK, kuri Eldorete dirba viena (palyginimui – Kisumu mes sesieseJ):

Tiek sikart. Iki! Laukiu ziniu ir is jusu visuJ

1 comment:

  1. ...kaip keistai atrodo tokios puošnios vestuvinės nuotraukos palyginus su nuotraukom iš lūšnynų ir ligoninių...

    ReplyDelete